dfgfdgf.png
1319561348214.jpg
1319561359368.jpg
1319561350967.jpg
1319561390114.jpg
Chov sladkovodních krevetek

Chov krevetek je v našich akváriích velmi populární. Nyní jsou u nás dostupné různé barevné varianty krevetek, jak z importů ze zahraničí, tak i odchované u nás. Velké množství krevetek se daří velmi dobře množit a odchovávat. Jednotlivé druhy mají odlišné vlastnosti a nároky na chov. Chov některých druhů je obtížný i pro zkušené chovatele. Na druhé straně jsou krevetky, které mají minimální nároky na chov a snášejí i horší podmínky chovu např. /Neocaridina heteropoda „ Red cherry“/ je to jeden z nejodolnějších druhů chovaných u nás. Ochotně snáší kolísavé teploty prostředí a snadno se rozmnožuje.
Informace o chovu krevetek jsou jen orientační, snad někomu pomohou, či poradí jak chovat sladkovodní krevetky.
Než si krevetky pořídíte, je nutné mít připravené akvárium se stabilním prostředím. Není vhodné si na začátek volit na odchov náročné druhy krevetek. Dobře si rozmyslete, jaké druhy budete chovat, ať krevetky netrpí.
Při pořizování krevetek musíte myslet také na to, že se některé druhy vzájemně kříží a potomci poté nejsou vzhledově atraktivní jako jejich rodiče. Proto je lepší chovat křížící se druhy odděleně.
Také může dojít v akváriu k přemnožení. To může vést ke zhoršení životních podmínek.


Zřizování akvária

Není moc důležité, v jak velkém akváriu budeme krevetky chovat. Nedoporučuje se ale chovat je v nádržích menších než 10 litrů. Nezapomínejme na to, že malá akvária jsou více náchylná na změny prostředí a vyžadují častější péči. V dnešní době jsou krevetky často chovány v mini – akváriích /nano – akváriích/.
V takto malých akváriích musíme přizpůsobit i počet chovaných jedinců. Většina lidí stále řeší: „kolik krevetek si mám pořídit do akvária“??? Krevetky rádi žijí ve skupinkách. Proto by chtělo mít alespoň skupinku o dvaceti kusech. Já si myslím, že ideální počet dospělých krevetek na akvárium je cca na 1 litr vody 1 ks krevetky. Toto je jen můj názor proto se ho nemusíte držet.

Dno akvária: na dno můžete použít téměř jakékoli dno /písky, drtě, substráty atd./
Často se používají různé speciální substráty pro chov krevetek. Slouží k dosažení lepších parametrů vody a prostředí, snižují i PH a tvrdost vody. Také používáme listy dubu, buku a mořského mandlovníku. Snižují PH a tvrdost vody. Na úpravu vlastností vody lze použít rašelinu. Pokud ji však používáme, musíme často kontrolovat parametry vody. Hlavně v malých nádržích může dojít k velkým výkyvům, zvláště PH. U velkých odchoven se substráty moc nepoužívají z důvodu usnadnění údržby akvárií. Musíme si ale uvědomit, že zbarvení krevetek se často přizpůsobuje podkladu. Pestrost zbarvení v akváriích se světlým, či žádným substrátem znamená slabší zbarvení krevetek.Voda: většina bezobratlých jsou velmi náchylných na kvalitu vody. Hlavně pak na přítomnost dusičnatých sloučenin / amoniak, dusitany /. Velmi nebezpečné a pro krevetky smrtelné jsou těžké kovy a to už ve velmi malém množství.
Nároky na uhličitanovou a celkovou tvrdost vody se velmi liší. Některé druhy vyžadují vodu velmi měkkou a jiné tvrdší.
PH vody by se neměla příliš odchylovat od neutrálního7, záleží však na konkrétním druhu.
V akváriu se vyvarujte použití jakýchkoli léčiv, chemikálií na růst rostlin, či odstranění řas, dezinfekčních prostředků!! Velmi nebezpečné jsou těžké kovy!! Obzvláště měď.
Důležitá je pravidelná výměna vody, u níž nesmí dojít k velké skokové změně kvality a teploty. Teplota vody je pro různé druhy krevetek různá. Pohybuje se od 15 do 28 stupňů.


Technické vybavení akvária

Vybavení akvária určeného pro chov krevetek se neliší od vybavení běžného akvária pro akvarijní rybičky. Pokud používáme filtraci, musíme dát pozor na možné nasátí krevetek. Proto je vhodné používání molitanových filtrů. Důležitá je především biologická filtrace pro odbourávání škodlivin z vody.

Do akvária bychom měli dát dostatek rostlin, ideální jsou mechové porosty např./jávský mech/.Tvoří se z nich mikrořasy a bakteriální povlaky, které slouží jako velmi důležitá potrava v prvních dnech života malých krevetek.
Neměli bychom zapomenout vytvořit i nějaké úkryty, krevetky se rády schovávají. Hlavně v době po svléknutí. Jako úkryt můžete použít cokoli, od kamenů trubiček / keramické, bambusové atd./ až po speciální úkryty používané pro krevetky.
Slouží jako úkryty pro malé krevetky.Krmení krevetek

Krmení krevetek je velmi důležité. Většina lidí si myslí, že krevetky není potřeba krmit, že si potravu najdou samy. Není to zas tak úplná pravda. Krevetky sice hledají potravu téměř celý den, ale krmit se musí. Jsou to všežravci, a proto konzumují v podstatě vše, co jim dáme. Strava by měla být pestrá a vyvážená. Měla by obsahovat dostatek minerálů a stopových prvků. Krevetkám můžeme předložit jako krmení téměř cokoli od krmení pro bezobratlé, spařené listy kopřivy, špenátu atd. Také si rády občas zobnou i krmení pro rybičky. Pochopitelně jsou nejvhodnější krmiva speciálně pro krevetky, ale ty jsou poměrně dražší.
Pokud si pořizujeme krevetky proto, aby nás zbavily řasy v akváriu je potrava pro krevetky vyřešena. Musíme si, ale uvědomit jaké množství krevetek do akvária dáme. Zpočátku je vhodné dát krevetek radši větší množství, aby stíhali řasu likvidovat. Pokud se neustále válí krmení na dně akvária, tak nečekejte, že se krevetky pustí do spásání řas.
Krevetky by se neměly překrmovat, dochází pak k znečišťování vody.
Společná akvária = smíšená

S krevetkami se mohou chovat i ryby, nebo s rybami krevety. Musíme zvolit takové druhy, které nebudou mít krevetky jen jako potravu. Ideální ryby ke krevetkám jsou např. Microrasbora Galaxy , tetry, či nějaké druhy sumečků nebo nějakých druhů raků např. Cambarellus petzuarensis sp.Orange známý pod názvem Rak mexický. Zcela nevhodné jsou však ryby dravé jako jsou cichlidy a vrubozobci a podobné nespolečenské ryby. Počítejte s tím, že krevetky chované společně s rybami budou více ve stresu a tím může docházet k častějšímu schovávání a mohou být i menšího vzrůstu. Proto jsou vhodné úkryty, kde se mohou krevetky schovat.


Doufám, že vám tyto informace třeba jen trochu pomohou. “Ať plavou“

Novinky

Dne 22.1.2012 jsme pořídili dva nové druhy krevetek.Jedná se o Neocaridina heteropoda var. "Yellow" a Neocaridina heteropoda var. "Sakura Orange".Dodatečně dodáme i nové fotografie.:) Snad se jim bude dařit.

Dne 1.2.2012 začali naše krevetky Neocaridina heteropoda var. "Yellow" a Neocaridina heteropoda var. "Sakura Orange" nosit vajíčka. Budeme už jen čekat na naše první odchovy nových krevetek :))

Dne 2.4.2012 začali se nám množit všechny druhy našich krevetek. Už máme nespočet malých přírůstků. V nejbližší době budeme moci nabídnout k prodeji nějaké krevetky z našeho chovu.

Máme již nějaké kusy navíc , které můžeme nabídnout k prodeji. Zájemci o krevetky nám pište na náš e-mail.

Dne30.11.2012 V pěstírně vše funguje. Brzy sem dám další nové fotografie a nějaké nové informace.
201012082334408c1.jpg
201010132315163cc.jpg
p_113.jpg

Kontakt

Stanislav Kortan


www.bubagamp.huu.cz
www.caridina.cz

+420.775173312

bubagampp@seznam.cz
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one